Świętokrzyskie Centrum Onkologii wykonuje w ramach programów profilaktyki nowotworów bezpłatne badania:

  1. Cytologia konwencjonalna i na podłożu płynnym – dla kobiet  wieku 25-59 lat – w ramach Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. Badanie należy powtarzać co 3 lata. Badanie można wykonać w cytomammobusie, cytobusie, Poradni Ginekologicznej ŚCO. 
    Rejestracja na badanie: 609 99 00 33.
  2. Mammografia – dla kobiet w wieku 50-69 lat – w ramach Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Badanie można wykonać co dwa lata. Badanie można wykonać w cytomammobusie ŚCO oraz stacjonarnie w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach. Rejestracja na badanie: 607 77 88 88.
  3. Nasofiberoskopia – dla osób w wieku 40-65 lat, palących papierosy, nadużywających alkoholu, z ryzykiem infekcji wirusem HPV lub mających jeden z objawów alarmowych (ból gardła, pieczenie języka, przewlekła chrypa, guz na szyi, niegojące się owrzodzenia jamy ustnej, jednostronna niedrożność lub krwawienie z osa, problemy z przełykaniem) – w ramach Programu Profilaktyki  Nowotworów Głowy i Szyi „Twój świadomy wybór”. Program jest przeznaczony dla mieszkańców województw: świętokrzyskiego, mazowieckiego, podkarpackiego i lubelskiego. Rejestracja na badanie: 41 36 74 653.
  4. Niskodawkowa tomografia komputerowa płuc – dla osób pomiędzy 50 – 74 rokiem życia, palących papierosy obecnie lub w przeszłości – w ramach Programu Profilaktyki Raka Płuca. Program jest przeznaczony dla mieszkańców województw: świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Rejestracja na badanie: 885 77 99 88.
  5. Kolonoskopia – w ramach Programu Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego dla osób pomiędzy  50-65 rokiem życia, bez objawów raka jelita grubego. Więcej informacji pod nr tel. 41 36 74 370.

Na badanie w ramach programów profilaktycznych NIE JEST WYMAGANE skierowanie.

Program Aktywność fizyczna – 8 tygodni do zdrowia

– to kompletny program profilaktyczno-treningowy. Chcemy rozruszać Polaków. Zachęcić do regularnej aktywności fizycznej, która jest najlepszą inwestycją w dłuższe i zdrowsze życie. Pokażemy jak ćwiczyć bezpiecznie, tak by efekty byłby satysfakcjonujące.
Razem z trenerami, lekarzem, fizjoterapeutą i psychologiem będziemy towarzyszyć chętnym w dwumiesięcznej ścieżce treningowej do lepszego zdrowia. Udział może wziąć każdy, niezależnie od dotychczasowego zaangażowania sportowego czy sprawności.

https://akademia.nfz.gov.pl/8-tygodni-do-zdrowia/